رکود چیست؟؟

متن بالا بر گرفته از مدیر مالی است.

و اما رکود تعابیر مختلف در زمینه های مختلف دارد که بخشی از آنرا در ادامه مطالعه کنید…

تعریف رکود اقتصادی

رکود اقتصادی از جمله خطراتی است که همواره به عنوان یک تهدید در برابر اقتصاد یک کشور قرار دارد. رکود اقتصادی در تعریف ساده به معنی کاهش تقاضا در نسبت با عرضه است. اما در تعریف گسترده‌تر، رکود اقتصادی را می‌توان سقوط فعالیت اقتصاد یک کشور در شش ماه اخیر دانست. اما سقوط چیست؟

مقصود از سقوط در اینجا، افت در پنج شاخص زیر می‌باشد:

  1. تولید ناخالص داخلی واقعی
  2. درآمد
  3. اشتغال
  4. تولید
  5. بازار خرده‌فروشی

رکود اقتصادی

علائم و عواقب رکود اقتصادی

۱- یکی از مهم‌ترین علائم وقوع رکود اقتصادی، می‌تواند در کارهای تولید عیان گردد. به این صورت که در ماه‌های پیش از وقوع رکود، تولیدکنندگان با دریافت سفارشات زیادی مواجه می‌شوند که تعداد این سفارشات از روی گزارش‌های سفارش کالاهای بادوام می‌تواند اندازه‌گیری شود. اما اگر با گذر زمان، از تعداد این سفارش‌ها کاسته شود از کارهای کارخانه‌ها نیز کاسته می‌شود و تولیدکنندگان مجبور می‌گردند که دیگر کارگری استخدام نکنند. این خود می‌تواند دیگر بخش‌های اقتصاد را نیز دچار رکود و کم‌رونقی کند.

۲- کاهش رشد اقتصادی می‌تواند به دنبال خود کاهش تقاضای مصرف‌کننده را نیز به همراه داشته باشد. در این زمان، کاهش فروش می‌تواند از گسترش کسب و کار جلوگیری کند و نتیجتاً موجب توقف استخدام کارگران شود. رکود در این شرایط نیز قابل وقوع است.

۳- وضعیت ناشی از رکود اقتصادی یک وضعیت ویران‌گر است. در این شرایط، بیکاری افزایش یافته و مردم بیش از پیش تحت فشار واقع می‌شوند. بدیهی است که افزایش بیکاری می‌تواند موجب کاهش شدید خرید مصرف‌کنندگان شود و این خود ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی را به همراه دارد.

رکود اقتصادی

۴- در شرایط رکود اقتصادی، بسیاری از شرکت‌ها دچار زیان و کاهش گردش مالی می‌شوند. این خود می‌تواند باعث کاهش ظرفیت‌ها و به تعویق افتادن سرمایه‌گذاری‌های جدید شود.

۵- رکود اقتصادی می‌تواند باعث شود که کارفرمایان سرعت کار را کم کنند و درصدد کاهش مخارج کلی، از راه کاهش میزان حقوق ماهیانه‌ی کارکنان، برآیند. در صورتی که شرکت‌ها رکود اقتصادی را موقتی بدانند، ممکن است کارکنان خود را موقتاً اخراج کنند ولی در صورت ادامه‌دار شدن رکود اقتصادی اخراج کارکنان دائمی شده و شرکت‌ها تعداد کارکنان خود را کاهش می‌دهند.

۶- با اخراج کارکنان و کارگران شرکت‌ها و، همان‌طور که در بالا ذکر شد، عدم استخدام آن‌ها، خانوارها ممکن است قادر به پرداخت وام‌ها، و خصوصاً وام مسکن، نباشند. از این‌رو نه‌تنها خانه‌هایشان را از دست می‌دهند، بلکه هرروز بیش از پیش در فقر و تنگدستی فرو می‌روند. در واقع یک رکود اقتصادی کوتاه مدت می‌تواند تا مدت‌زمانی دراز بر روی زندگی مردم تأثیرگذار باشد.

دیگر عواقب رکود اقتصادی

  1. کاهش درآمد مالیاتی
  2. افزایش کسری بودجه
  3. وخیم شدن نسبت بدهی عمومی به تولید ناخالص داخلی
  4. کاهش قیمت دارایی‌ها
نویسنده: آرش شمسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.